متولی زاده: برای کاهش ۵ درصدی تلفات ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کردیم

متولی زاده: برای کاهش ۵ درصدی تلفات ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کردیم


به گزارش برق نیوز،محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل شرکت توانیر درباره میزان تلفات برق شبکه سراسری با بیان اینکه تلفات شبکه برق کشور تک رقمی شده است، گفت: میزان تلفات به کمتر از ۱۰ درصد رسیده و تک رقمی شده است و این به معنای افزایش بهره وری صنعت برق است.

وی افزود: با اقداماتی که در این زمینه شده است، میزان تلفات شبکه برق ایران همپای بسیاری از کشور‌های توسعه یافته شده است.

به گفته این مقام مسؤول این اقدام از سال ۹۲ طی طرح ملی کاهش تلفات شروع شد. رقم تلفات در زمان آغاز این طرح ۱۵ درصد بود که طی ۷ سال سال گذشته ۵ درصد آن کاهش یافته است. البته مقوله تلفات خصوصیت ذاتی شبکه برق است که تابعی از پراکندگی و وسعت شبکه است.

متولی زاده با بیان اینکه برای کاهش بیش از ۵ درصدی میزان تلفات، رقمی معادل ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام شده است، اظهار داشت: منافع حاصل از این کاهش تلفات بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارد؛ بنابراین این هزینه گذاری با ضریب ۱۰ برابر به منابع کشور بازگشته است.

تلفات کمتر، سرمایه گذاری بیشتر


مدیرعامل شرکت توانیر ادامه داد: هر چه میزان تلفات کمتر می‌شود میزان هزینه آن افزایش می‌یابد چرا که اقدامات انجام شده برای آن متفاوت است.

وی در پاسخ به اینکه آیا با توجه به توان صنعت برق کشور و میزان مصارف، پیش بینی خاموشی برنامه ریزی شده برای تابستان جاری را مد نظر دارید یا خیر توضیح داد: یکی از اهداف بهره برداری از مرکز پایش صنعت برق ایران این است که با رصد آنلاین و دقیق شبکه سراسری از مشکلات پیشگیری شود تا تابستانی بدون خاموشی را سپری کنیم.

وی گفت: برای سپری کردن تابستانی بدون خاموشی برای همه مردم در سراسر کشور، لازم است مردم نسبت به مدیریت دمای دستگاه‌های سرمایشی و همچنین استفاده از لوازم برقی در ساعات غیر از اوج مصرف اقدام کنند.ارسال نظر


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.